Mikrobiyoloji Laboratuvarı

Home / Mikrobiyoloji Laboratuvarı

Mikrobiyoloji Analiz Laboratuvarı

LOTUSLAB Mikrobiyoloji Laboratuvarı, gıdalarda, yemlerde, kullanım sularında ve çevresel örneklerde ulusal ve uluslararası standart ve metodları kendi sisteminde valide ederek, hizmet kapsamını oluşturmuştur. Laboratuvarımız, analiz süreçlerindeki işlem akışlarına göre dizayn edilmiş olup birbirinden bağımsız beş bölümden (Besiyeri hazırlama, numune  tartım, ekim, inkubasyon ve dekontaminasyon odası) oluşmaktadır.

Laboratuvar alanlarına girişler, şifreli otomatik kapılar ile  gerçekleştirilmekte olup , analiz çalışma güvenliği  ve bilgi gizliliği sağlanmaktadır.  Tartım ve ekim odalarında HEPA filtre sistemi ve hava basınç farkları  sayesinde kontaminant  riski minimize edilerek, çevresel şartları kontrol altında tutulmaktadır.

Mikrobiyoloji analiz kapsamımızda 33’ü akredite olmak üzere 37 adet Analiz yapılmaktadır.

MİKROBİYOLOJİ  LABORATUVARIMIZDA ÖNE ÇIKAN TEKNOLOJİLER VE AVANTAJLARI                                                                

 

Laboratuvarımız, Türk Gıda Kodeksi Mikrobiyolojik Kriterler Yönetmeliği’nde yer alan tüm mikrobiyolojik analizleri çalışmaktadır. Cronobacter sakazaii (önceki ismi E. sakazakii ), Listeria spp. ve Salmonella spp.  analizlerini  hızlı yöntem olan   Rapid besiyeri ile  gerçekleştirebilmektedir.  Böylelikle gıdalarda insan sağlığını tehdit eden mikroorganizmaların tespiti hızlı şekilde sonuçlanmaktadır.

Analizler için özelleşmiş cihazlarımız laboratuvarımızda mevcut olup, numunelerin dilusyonları otomatik sistemde hazırlanarak, analistten gelen belirsizlik minimize edilmektedir. Ayrıca membran filtrasyon ile su analizleri ve ELISA  yöntemleri ile stafilokokal enterotoksin tayini ve gluten tayini yapılmaktadır.

Laboratuvarımız yetişmiş personeli ile en son ve güncel ulusal ve uluslararası geçerli analiz metotları kullanarak; kaliteden ödün vermeden analiz sürelerini kısaltacak metot ve teknikleri ile hizmet vermektedir.